Wszystkiemu winni rolnicy?
Podorywanie drogi dojazdowej w kierunku grabowa przez lokalnych rolników lub niszczenie dróg gminnych przez ciężarówki zwożące buraki cukrowe z pól do cukrowni na zlecenie firmy Agrostor to najczęstsze przyczyny uszkadzania dróg gminnych. Mieszkańcy chcą stanowczej reakcji ze strony Urzędu Gminy - jak twierdzą do tej pory nie podjęto żadnych konkretnych działań aby ograniczyć samowolkę a także żeby w pełni prawa uregulować geodezyjnie przebieg drogi na Małkowinach. O ile na mapach geodezyjnych droga w kierunku Grabowa ciągnie się w linii prostej, w praktyce okazuje się być slalomem omijającym drzewa i kamienie zrzucone
z pól na pobocza. W sezonie jesienym ciężarówki odbierające buraki od pobliskich rolników masowo niszczyły gminą drogę. Podobne i liczne uwagi padły także w działalność firmy Agrostor ze Storkówka. To na jej zlecenie wynajęte ciężarówki, zwożące buraki cukrowe z pól do cukrowni, przyczyniły się do uszkodzenia drogi gminnej w pobliżu Szkoły w kierunku dawnego sadu. Pobliscy mieszkańcy sukcesywnie ją utwardzali i wyrównywali. W ubiegłym roku także na zlecenie sołectwa, została wysypana szlaka. Cały nakład pracy i kosztów poszedł na marnę. W chwili obecnej z drogi nie można korzystać...
Efekt domina...
Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt że stan techniczny drogi łączącej Małkocin z Grabowem na całej swej długości wymaga remontu. W wyniku złego stanu technicznego wiele dzieci z grabowa zamiast do Szkoły Podstawowej w Małkocinie, uczęszcza do Stargardu, gdyż rodzice zmuszeni są zawozić dzieci okrężną trasą przez ul. Morską, Klępino – co jest czasowo dla rodziców nieopłacalne. Jadąc do pracy w Stargardzie od razu zabierają dzieci do pierwszej pobliskiej szkoły w Stargardzie – przez co Gminie, ucieka subwencja na ucznia.
Wybrane fragmenty postulatów mieszkańców:
1) Pilny remont dróg gminnych znajdujących się w obrębie sołectwa Małkocin:
-112 oraz 151 na odcinku zabudowań / Wioska / Małkowiny / Zakres prac powinien obejmować: poszerzenie, zaciągnięcie skarpy, wyrównanie i utwardzenie nawierzchni, uregulowanie pobocza.
2) Brak reakcji Urzędu Gminy na zgłaszane przypadki zaorywania dróg gminnych przez miejscowych rolników, posiadających pola uprawne sąsiadujące z drogami gminnymi w wyniku czego, w wybranych miejscach droga powinna mieć szerokość 12 metrów a obecnie szerokość wynosi 5 metrów.
Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt że stan techniczny drogi łączącej Małkocin z Grabowem na całej swej długości wymaga remontu. W wyniku złego stanu technicznego wiele dzieci z grabowa zamiast do Szkoły Podstawowej w Małkocinie, uczęszcza do Stargardu gdyż rodzice zmuszeni są zawozić dzieci okrężną trasą przez ul. Morską, Klępino – co jest czasowo dla rodziców nieopłacalne. Jadąc do pracy w Stargardzie od razu zabierają dzieci do pierwszej pobliskiej szkoły w Stargardzie – przez co ucieka subwencja na ucznia.
3)
Mieszkańcy postulują o przeprowadzenie pomiarów i wyznaczenie dróg gminnych nr 112 oraz 151
w obrębie miejscowości Małkocin, zgodnie z wytycznymi geodezyjnymi i wyegzekwowania od rolników zaprzestania niszczenia pobocza tych dróg.
4)
Mieszkańcy zwracają uwagę także na sposób utwardzania dróg nr 151 oraz 112:
Dotychczas używanie szlaki ( odpad szkodliwy), to marnowanie pieniędzy publicznych gdyż daje krótkotrwały efekt, szlaka jest wypłukiwana i spływa wraz z ulewnym deszczem, dodatkowo zapycha pobliskie kanały melioracyjne. Mieszkańcy żądają utwardzenia drogi gminnej nr 151 oraz 112 tłuczniem co gwarantuje trwałość drogi na lata i przystosowanie jej pod również pod ciężkie pojazdy rolnicze. Mieszkańcy zobowiązują gminę do regularnego oczyszczania kanałów melioracyjnych ciągnących się po obu stronach drogi na odcinku od posesji Małkocin 1 w kierunku początku polnej drogi w kierunku Grabowa.
5)
Mieszkańcy wnioskują o przeprowadzenie remontu skrzyżowania drogi nr 112 z drogą powiatową
1700Z od strony transformatora. Na poboczu zalega tam sporo piachu oraz tworzy się duża kałuża uniemożliwiająca bezpieczne przejście
Droga gminna nr 10/1 (w kierunku Młyna) wymaga kapitalnego remontu - poszerzenia nawierzchni
i wyrównania z poziomem drogi poboczy z zachowaniem oryginalnych walorów historycznych
i technicznych. Na skrzyżowaniu tej drogi z drogą powiatową 1700Z podczas opadów i roztopów, tworzą się duże kałuże.
6)
Mieszkańcy posesji Małkocin 71 oraz Małkocin 72 nie mają drogi dojazdowej do swoich posesji.
Wskazują na brak działań ze strony Urzędu Gminy w tej kwestii (uregulowania prawne)
Mieszkańcy skarżą się na stan techniczny drogi dojazdowej od drogi powiatowej nr 1700Z w kierunku Małkocin 71 oraz 72.
7)
Mieszkańcy wnioskują o wprowadzenie zakazu wjazdu ciężkim pojazdom rolniczym na drogę gminną na odcinku przy Świetlicy
w kierunku Pałacu w Małkocinie - z wyjątkiem pojazdów dostawczych i zaopatrzenia. Pojazdy firmy Agrostor przyczyniły się w dość znacznym stopniu do uszkodzeń we wcześniejszej nawierzchni. Postulat wprowadzany jest w obawie o fakt ograniczonych środków finansowych w budżecie gminy aby można było powstałe uszkodzenia w przyszłości- w wyniku nadmiernej eksploatacji, sukcesywnie naprawiać.